To prawda, że komornik sądowy zobowiązany i upoważniony jest do przejmowania mienia. Warto jednak pamiętać, że dzieje się to z wyroku sądu. Jak działa komornik Gdynia? Czym dokładnie się zajmuje i kiedy może pomóc? Powiemy o tym w artykule. Zapraszamy.
Najpierw sąd, później komornik Gdynia
Najczęściej z osobą komornika spotykamy się jedynie w telewizji. Nierzadko przedstawiany jest tam jako bezwzględny urzędnik bez serca, który bezpodstawnie wchodzi do czyjegoś domu i przejmuje jego mienie. Czy w rzeczywistości tez to tak wygląda? Oczywiście, że nie. Komornik Gdynia to funkcjonariusz publiczny, który dba o porządek – dzięki niemu urzeczywistniane są wyroki sądowe w sprawie egzekucji mienia. Jest to bardzo istotne i warte zapamiętania – komornik działa dopiero po zapadnięciu wyroku sądowego. Początkowo wierzyciel najczęściej próbuje odzyskać zapłatę na własną rękę. Następnie korzysta z pomocy firmy windykacyjnej. Jednak gdy nie udaje się wyegzekwować zapłaty od dłużnika, sprawa trafia do sądu, a następnie, najczęściej na drogę postępowania komorniczego. W takim wypadku, przymusową egzekucją długu zajmuje się gwarant wykonalności wyroku, czyli właśnie komornik sądowy.
Możesz odzyskać swoje mienie od dłużnika
Wiele osób nie lubi komorników. Jednak warto zauważyć, że długi nie biorą się same. Jeśli ktoś zdecydował się na wzięcie kredytu czy pożyczenie pieniędzy od osoby prywatnej, to powinien odpowiedzialne podejść do spłaty długu. Gdyby postawić się w sytuacji osoby, która jest wierzycielem, może się okazać, że ma równie trudno, co dłużnik. Nie zawsze to dłużnicy są w opłakanej sytuacji. Gdyby nie komornik, nawet z orzeczeniem sądu dłużnik mógłby czuć się bezkarny. Skuteczny komornik Gdynia doprowadza do realizacji orzeczenia sądu, czyli inaczej mówiąc, egzekwuje ustaloną kwotę pieniężną. Zastosowuje przy tym określone środki przymusu. Dzięki niemu wierzyciel może mieć pewność, że wyrok sądu się urzeczywistni. Co ważne, jeśli wierzyciel chce skorzystać z pomocy komornika, musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania komorniczego. W takim dokumencie musi wskazać dane dotyczące dłużnika takie jak: imię, nazwisko, adres, PESEL, numer dowodu osobistego, jak również kwotę należności i sposoby jej egzekwowania.