Bez kategorii

Od grzybicy po HIV – Czym można się zarazić u kosmetyczki? 

pilniki do paznokci

Każda kobieta chce mieć piękne, zadbane paznokcie, dłonie, a także brwi, rzęsy czy pięty. Dlatego tak wiele osób korzysta z usług salonów kosmetycznych. Jednak nieprofesjonalne zabiegi mogą wiązać się z ryzykiem zakażenia chociażby wirusem HIV. Jak to możliwe? Jak temu zapobiec? Ważną rolę odgrywają tu pilniki do paznokci. Więcej informacji w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury, ponieważ ta wiedza może się bardzo przydać.  

Dlaczego w salonie kosmetycznym można się czymś zarazić?

Na świecie żyje 37 700 000 osób z HIV/AIDS. To naprawdę wiele osób. Niestety są to poważne choroby. Najwięcej osób zaraża się poprzez stosunek płciowy, jednak jest także pewien procent osób zarażonych po wizycie u kosmetyczki, w salonie fryzjerskim czy studiu tatuaży. Skupimy się na salonach kosmetycznych. Mogłoby się wydawać, że w trakcie pobytu u kosmetyczki nie mamy jak zarazić się chorobami przenoszonymi przez krew. Dobra kosmetyczka zwykle wycina skórki i wykonuje inne zabiegi kosmetyczne bez najmniejszych skaleczeń. Jednak każdemu może się zdarzyć jeden drobny, ale niewłaściwy ruch, przez który dojdzie do zranienia. Krew, która zostaje na narzędziach takich jak pilniczek czy nożyczki może zarazić następnego klienta, jeżeli będzie miała kontakt z jakimś skaleczeniem.

jednorazowe pilniki do paznokci

Pilniki do paznokci i inne narzędzia mają tu kluczową rolę

Czy pilniki kosmetyczne mogą być stosowane wielokrotnie? Są różne rodzaje pilników. Rzeczywiście niektóre mogą być stosowane wielokrotnie, jednak nie mówimy tu o zwykłych, tanich, papierowych pilnikach. A w takie inwestuje mało który salon. W większości są właśnie te papierowe – jednorazowe pilniki do paznokci, których nie ma jak zdezynfekować. Niektóre kosmetyczki w celu zaoszczędzenia decydują się na odkładanie pilniczków dla stałych klientek. Pakują je w worki próżniowe na zamek błyskawiczny, podpisują i wyciągają przy kolejnej wizycie danej klientki. Jest to idealne środowisko dla drobnoustrojów. Jeśli twoja kosmetyczka nie używa zawsze nowego pilniczka, masz prawo zwrócić jej uwagę. Kolejną ważną sprawą jest, czy zmienia ona rękawiczki przy każdej klientce. Jeżeli nie chcesz zarazić się chociażby grzybicą, zwróć uwagę, czy twoja kosmetyczka wystarczająco dba o higienę.