Bez kategorii

Zobacz, jak zatrudnić cudzoziemca i pomóż naszym sąsiadom

jak zatrudnić cudzoziemca

Do niedawna w Polsce było bezrobocie. Od kilku lat jednak obserwujemy dziwną sytuację, gdy sprawy nabierają odwrotnego kierunku. Dziś mamy do czynienia z hasłem „praca szuka człowieka”. To ciekawe, że w wielu firmach brakuje rąk do pracy, tym bardziej, że do naszego kraju napłynęło tylu uchodźców. Jak zatrudnić cudzoziemca? Czy warto?

Czy warto zatrudnić Ukraińca?

Choć wojna trwa już ponad 3 miesiące, świat nadal gorąco żyje tym, co dzieję się za naszą wschodnią granicą. Jest nie do pomyślenia, że człowiek człowiekowi wilkiem może być w takim stopniu. Fakt, iż w radiu nie mówi się o tym tak wiele nie oznacza, że naszym sąsiadom jest lepiej.  Do naszego kraju przybyły blisko 4 miliony uchodźców. Głównie dzieci i kobiety, jednak są też mężczyźni. Niektórzy z nich wracają, by bronić państwa, inni chcą ułożyć sobie życie na nowo w naszym kraju. Większość z tych, którzy planują zostać szuka pracy. Czy warto ich zatrudnić? Jak najbardziej. Ukraińcy to pracowity naród, który sporo przeszedł. Potrafią cenić pracę i się do niej przykładać. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście słyszymy przypadki, gdy ktoś dowiedział się, jak zatrudnić cudzoziemca, zrobił to, a później żałował. Jednak mówiąc szczerze wśród Polaków również trafiają się pracownicy na miesiąc, bo dłużej nie dają rady lub po prostu ich nie chcemy.

Jak zatrudnić Ukraińca

Jak zatrudnić Ukraińca?

Zatrudnienie Ukraińca nie jest tak proste, jak wzięcie pracownika z Polski, jednak nie jest też jakoś bardzo skomplikowane. Zacząć trzeba od dwóch podstawowych kwestii – czy Ukrainiec jest w Polsce legalnie? Czy ma status uchodźcy? I po drugie – czy oferujesz legalną racę? A może „na czarno”?  Pamiętaj: Legalny pobyt + legalna praca = legalne zatrudnienie. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, jak zatrudnić Ukraińca znajdziesz na rządowej stronie. Możesz także  skorzystać z pomocy fachowców z agencji pracy, którzy takie sprawy maja na co dzień. Zatrudniając naszych sąsiadów z Ukrainy nie tylko zyskujesz pracowitych ludzi, ale także pomagasz im zacząć nowe życie.